Viss, kas Tev jāzina par parkūru

23/08/2022
parkurs

Parkūrs ir kļuvis ļoti populārs jauniešu vidū un Lappset ir apņēmies attīstīt parkūru Francijā, un tas dod iespēju cieši sadarboties ar visiem vietējiem parkūristiem. Viens no svarīgākajiem partneriem ir parkūra asociācija ADD Academy Finistère Francijas austrumu daļā Bretonā. Francijā ir piecas ADD akadēmijas: Parīzē, Nantē, Bordo, Tulūzā un Finistērā.

22 gadus vecais Alessandro Egger ir treneris no ADD Academy Finistère un jau deviņus gadus nodarbojas ar parkūru. Alessandro ar saviem draugiem nolēma izveidot Parkūra asociāciju, lai viņiem būtu kāda droša vieta, kur apgūt parkūru iekštelpās. Arvien vairāk pusaudžu sāka ierasties un apmeklēt viņu treniņus, un no tā brīža viņi izvēlējās viņus apmācīt. Trenēšanās metožu pamatā bija viņu pašu pieredze, un pēc kāda laika viņi juta, ka tikai ar to nepietiek.
Lai gan viņu pieredze turpināja augt, pateicoties mācīšanai citiem un piedaloties parkūra sanāksmēs Francijā, Alessandro nolēma doties uz Parīzi un trenēties ADD Academy Paris. 2014. gada maijā Alesandro saņēma atļauju atvērt jaunu akadēmiju, tāpēc tika izveidota ADD Academy Finistèr. Visu šo gadu laikā Alesandro mācīja parkūru un vienlaikus apmeklēja Sporta universitāti. Šogad Alesandro absolvēja universitāti un ieguva grādu sportā un vadībā.

parkurs pie okeana

Alessandro, vai jūs varētu mums pastāstīt, kas ir parkūrs?

Parkūrs, pazīstams arī kā Art Du Déplacement (kustību māksla), ir vairāk fizisks veids, kā izjust vidi – aizstāt staigāšanu ar skriešanu, lēkšanu un kāpšanu. Parkūrs ir ne tikai sports, bet arī cilvēka piedzīvojums, kas palīdz praktizētājam pārvarēt bailes un attīstīt fiziskās un garīgās spējas.

Ņemot vērā mūsu dzīves rutīnu – pamošanās, došanās uz darbu, došanās mājās, gulēšana, – daudzi no mums ir saspringti un nomākti pilsētās, kurās dzīvojam. Parkūrs ir veids, kā aptvert pilsētu, nevis dzīvot ierobežotu dzīvi.

parkura iesildisanas trenini

Kādai vecuma grupai ir paredzēts parkūrs?

To var praktizēt jebkurā vecumā un jebkurā līmenī. Staigājot apkārt, mēs redzam, kā bērni sper pirmos soļus parkūrā, kā viņi, kāpdami uz zemām sienām un lēkādami pa visu pilsētu, gūst vislielāko labumu no savas pilsētas apkārtnes. Tas ir parkūrs.

Es ieteiktu ikvienam jaunietim sazināties ar parkūra kopienu viņa apkārtnē. Kāpēc? Jo kā jauniešiem mums nav baiļu, lēkāt no vietas uz citu vietu. Pusaudži sagatavo savu ķermeni, lai saņemtu triecienus un veidotu pamatīgu muskuļu apvalku, un parkūra kopiena var palīdzēt viņiem droši attīstīt savas prasmes.

parkurs

Kā tu raksturotu fizisko progresu, ko nodrošina parkūrs?

Tas ir vienkārši apbrīnojami. Sākumā tavs ķermenis nav sagatavots. Pirmās dienas jums sāp un jūs atklājat jaunus muskuļus. Fiziskā sagatavotība jeb ķermeņa stāvoklis tiešām ir svarīgs ikvienam cilvēkam, kurš vēlas trenēties L’ Art Du Déplacement. Laurent Piemontesi, sākotnējās Parkour grupas Yamakasi dibinātājs, skaidroja to kā nepieciešamību “savu ķermeni sagatavot nevis nākamajam lēcienam, bet gan nākamajiem desmit gadiem praksē”.
Parkūra priekšrocības ir novērojamas jebkuram praktizētājam:

  • jaunieši: spēja attīstīt savu koordināciju no mazotnes.
  • pusaudži: sagatavo savu ķermeni fiziski un koncentrē savu enerģiju.
  • pieaugušie: laba sevis uzturēšana formā un spēka attīstīšana, lai novērstu traumas.
  • seniori: pāraudzināšana sporta veidā. Palīdz viņiem novērst traumu un mobilitātes problēmas, tostarp osteoporozi, praktizējot pilnīgas fiziskās aktivitātes.

Kā ar garīgo pusi, kā tas ietekmē prātu un kādas prasmes tas attīsta?

L’ Art Du Déplacement ir pilnīgs sporta veids. Tas attīsta mūsu prātu un garu, izmantojot dažādus vingrinājumus.
Ar Yamak Spirit mēs mācāmies:

  • izturēties pret dzīvi kā pret piedzīvojumu.
  • cienīt ķermeni ar labu uzturu.
  • uzlabot mūsu vides novērtēšanu.
  • stāties pretī nezināmajam
  • attīstīt domas brīvību un iemācīties rīkoties.

Tas ir filozofiskais skatījums, ko mēs izmantojam katru dienu.
Tu arī iemācāties atpazīt un saprast bailes. Nevienam nevajadzētu nodarboties ar parkūru bez bailēm. Bailes vienmēr ir klāt, un tās atgādina par kustības riskantumu, kuru esi gatavs veikt. Tava galva un apziņa saka, vai esi gatavs lēcienam vai nē. Iespējams, tu jau esi to izmēģinājis simtiem reižu, bet varbūt šodien esi nedaudz noguris vai apjucis, tu iemācies zināt, kad rīkoties un kad apstāties.

Pirms izpildu lēcienu, es vienmēr riskēju to novērtēt, domājot: “Labi, šodien ir vējains, nedaudz slidens, man vajadzētu pievērst uzmanību pēdas novietojumam, ja es nevēlos krist utt.”
Tas ir svarīgi, jo runa ir par mācīšanos koncentrēties uz pašu kustību, nevis izrādīties. Daudzi cilvēki, sākot trenēties, redz, ka cilvēki uz viņiem skatās un aplaudē katru veiksmīgo kustību, radot vēlmi sevi virzīt tālāk. Tas var palīdzēt atklāt savas spējas, bet bez bailēm tas ir muļķība.
Citiem nepatīk, ka viņus vēro, piemēram, dažreiz mēs rāpjamies pa grīdu vai ripojam, un viņi nevēlas, lai viņus ķircina. Šajā gadījumā prāta treniņš ir iemācīties norobežoties no pārējās pasaules – praktizēt parkūru sev, nevis citiem.
Parkūrs var arī palīdzēt cilvēkiem stāties pretī savām personīgajām problēmām, jo ​​viņi iemācās, ka ar katru fizisko objektu, ko viņi pārvar, viņiem ir garīgās spējas risināt visas problēmas, ar kurām viņi saskaras. Tas ir par vizualizēšanu un vienas un tās pašas vienlīdzības piemērošanu visiem šķēršļiem.
Treniņos garīgā puse ir tikpat svarīga panākumu gūšanai kā fiziskā. Tas palīdz tev atklāt, kas tu esi, ko tu vari darīt un arī to, ko tu nevari izdarīt.

parkurs pilsetvide

Vai tu redzi, ka parkūrs varētu sacensties ar videospēlēm par cilvēku uzmanību?

Parkour palīdz tikt pāri videospēlēm. Tā vietā, lai koncentrētos uz ekrānu, parkūrs liek iziet ārā un pārvietoties.
Kad sāc atklāt, uz ko esi spējīgs, ir grūti apstāties. Tu vēlēsies pārkāpt savas robežas un stāties pretī nezināmajam. Agrāk es visu dienu pavadīju pie datora, līdz dienai, kad noskatījos District 13, kurā piedalījās parkūra eksperts David Belle. Pēc tam mana dzīve mainījās.
Jo vairāk trenējies, jo vairāk esi gatavs mācīties. Es domāju, ka pusaudžiem, kuri spēlē datorspēles, bet vēlas izmēģināt L’Art Du Déplacement, vajadzētu sazināties ar vietējo parkūra kopienu. Pievienojoties citiem, lai saņemtu atbalstu un padomu, pusaudžiem būs ātrāk un vieglāk apgūt šo sporta veidu. Cilvēki, kuri ir iestrēguši pie datorekrāna, varētu tikt pievērsti veselīgam dzīvesveidam, ja viņi izmēģinātu parkūru.

Kurā brīdī trenējoties parkūru tu esat gatavs?

Manuprāt, tu nekad neesi pietiekami gatavs. Augsta līmeņs gatavošanās un tehniskā darba sasniegšana var aizņemt vairākus mēnešus vai pat gadus, taču ir svarīgi turpināt trenēties, lai veidotu un uzturētu spēkus.
Mums ir tikai viens ķermenis, viens prāts un viens gars. Ja mēs neesam gatavi, sekas var būt briesmīgas. Ir jāiemācās ieklausīties savā ķermenī, zināt, kad esi noguris. Dažreiz tu jūties lieliski, bet tavas kājas ir nogurušas un tu nolem veikt pēdējo kustību. Iespējams, tu to praktizēji 100, 300, 500 reizes un nekad neesi cietis neveiksmi, taču pēkšņi piezemējoties tu salauz kāju. Tas notika ar mani pirms dažiem gadiem, kad es pārāk smagi trenējos un sporta zālē notika stresa lūzums: es biju fiziski sagatavojies, bet mans ķermenis bija noguris. Parkūra praktizētājam visu laiku ir jātrenējas. Mums vienmēr ir pie kā strādāt, ja ne, tas būtu garlaicīgi.

parkurs ara

Kur jūs trenējaties parkūram?

Pārsvarā trenējamies ārā, ielās. Mēs vēlamies turpināt praksi ārpus telpām, jo telpās cilvēki mazāk pievērš uzmanību briesmām. Tas ir normāli, jūs atrodaties siltā, drošā vidē ar avārijas paklājiņiem, kāpēc gan jums uztraukties? Taču, kad ir slikti laikapstākļi un mācām iesācējiem, viņu drošības labad dodamies iekštelpās, jo tas viņiem ir ļoti slideni un riskanti.
Mums patīk arī vadīt nodarbības basām kājām. Tas atgādina praktizētājiem, cik neaizsargāts ir viņu ķermenis pret vidi. Treniņu vietas ir dažādas: pilsētas centrā, mežā, smiltīs pie pludmales. Mums patīk trenēties uz kāpnēm vai jebkurā vietā, kur sagatavoties var būt grūti.

Kādas priekšrocības redzat jau gatavajos parkūra treniņu parkos?

Gatavie parkūra treniņu parki ir patiešām interesanti, jo tie ir rūpīgi veidoti individuālai sabiedrībai, disciplīnai un tajos tiek izmantoti rūpīgi atlasīti materiāli, kas ir neslīdoši. Tas nozīmē, ka mēs varam trenēties un mācīt labos apstākļos pat tad, ja ir slikti laikapstākļi. Parkūra laukumam ir vajadzīgi dažādi elementi, kas ir izturīgi pret triecieniem, rūsu un laikapstākļiem, ar viegli nomaināmām daļām, ja ir kādi bojājumi. Tam ir nepieciešama arī labs segums, kas ir neslīdošš un nepasliktinas.
Tam ir jābūt vismaz 50 m² lielam ar norādēm precīziem lēcieniem un sienām, lai veiktu vairāk šķērslecienu un kaķu lēcienu. Labam laukumam nav maksimālā ierobežojuma.

Kas dizaineriem jāņem vērā, veidojot Parkour treniņu parku?

Vissvarīgākais ir vienmēr atcerēties, ka dažādu produktu izmēriem ir jābūt piemērotiem praksei. Parkūra gadījumā praktizētājam ir jāspēj pielāgoties savai videi, bet, ja tiek izveidots parks, viņš vēlas izklaidēties – viņš nevēlas ciest neatbilstošu izmēru dēļ.
Dizaineriem vajadzētu iepazīties ar parkūru un pašiem izjust dažādas kustības. Tādā veidā viņi varēs iejusties parkūra praktizētāja ādā. Viņiem arī jāsadarbojas tieši ar iesaistītajiem cilvēkiem, lai izstrādātu produktus atbilstoši katras parkūra kopienas prasībām.

parkurs pilsetvide

Vai parkūra grupas trenējas citiem sporta veidiem, piemēram, ielu vingrošanai? Ja jā, kā jūs varētu apvienot apmācību?

Dažas grupas var nodarboties arī ar ielu treniņiem, peldēšanu vai vingrošanu, tomēr parkūra kopiena patiešām ir saistīta ar parkūru. Esmu novērojis attiecības starp parkūra praktizētājiem un vingrotājiem, un tās nav labas. Tas ir tāpēc, ka vingrotāja skatījums ir ļoti tiešs un disciplinēts. Ielu treniņu praktiķiem un parkūra sportistiem nav vienādas disciplīnas stingrības, tāpēc strādāt kopā var būt grūti. Cilvēki, kas skatās parkūru, varētu teikt, ka skatās ielu vingrošanas elementus vai otrādi. Mēs vienkārši izmantojam aprīkojumu dažādos veidos.

Ar Lappset parkūra risinājumiem jūs varat sākt efektīvi trenēties

Ja jūs interesē Alesandro stāsts, atcerieties Lappset parkūra risinājumus kā iespēju nodrošināt vietu apmācībai. Lappset parkūra produkti ir droši iesācējiem, vienlaikus piedāvājot arī daudz izaicinājumu pieredzējušiem lietotājiem. Dažādi prasmju līmeņi tika ņemti vērā jau plānošanas posmā, jo šī sporta veida profesionāļi piedalījās visā produkta izstrādes laikā (Parkour Academy Finland).
Izstrādājot laukumu, īpaša uzmanība jāpievērš attālumiem starp iekārtām un dažādu elementu novietojumam vienam pret otru. Parkūra laukuma projektēšana ir lieliska iespēja uzsākt attiecības ar vietējiem praktizētājiem. Tomēr, ja tas nav iespējams, vienmēr ir iespēja izvēlēties savai vietnei piemērotu gatavu dizainu. Veidojot laukumu, varat izmantot arī Lappset MyDesign komandas zināšanas, kuras dizaineri strādā ciešā sadarbībā ar parkūra profesionāļiem.

Ja vēlies uzzināt vairāk – kā padarīt sevi un apkārtējos aktīvākus izmantojot geimingu, turpini lasīt mūsu bloga rakstu spiežot te

Vairāk par ADD Finistère

ADD Academy Finistère ir asociācija, kas izveidota 2011. gada februārī. Sākotnējās parkūra grupas Yamasaki dalībnieki apmācīja instruktorus.
Akadēmija ciena Yamak Spirit, un apmācības ir daudz vairāk iesaistītas nekā parastās parkūra asociācijas Francijā. Mēs 80–90% no katra treniņa veltām zināšanu un pamatprasmju nostiprināšanai, jo uzskatām, ka tas ir galvenais, lai apgūtu kustību. Pamatkustībām jāpievērš uzmanība jau no paša sākuma, jo vēlāk to būs grūtāk iemācīties, savukārt tehnisko pusi laika gaitā var uzlabot.

 

 

Alessandro Egger
Alessandro Egger
Coach de l’art du déplacement

www.facebook.com/ADDAcademyfinistere/

Ja ir kādi jautājumi, droši sazinieties ar mums

Skatīt mūsu
produktus